Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Kvalitní dětská péče


Všichni chceme pro naše děti to nejlepší. Dopřejte jim také nejkvalitnější zubní péči. Přečtěte si jak zajistit dětem správnou péči.

Čím dříve začnete, tím lépe pro Vaše dítě


První návštěva zubního lékaře by měla proběhnout hned po prořezání prvního zubu, tedy přibližně v 6 měsících věku dítěte. Vaše dítě se seznámí s prostředím zubní ordinace a začne si zvykat na zubaře ještě v době, kdy se jedná pouze o prevenci. Vy jste zároveň zubním lékařem informováni o správných hygienických a stravovacích návycích důležitých pro zdraví zubů Vašich dětí. Druhá prohlídka by měla proběhnout po prořezání prvních stoliček (tedy čtvrtých zubů v řadě) přibližně ve 12 – 16 měsíci věku. Třetí pak po prořezání kompletního dočasného chrupu, tzn. přibližně ve 2 – 2,5 letech. Poté je velmi důležité, aby dítě absolvovalo preventivní prohlídky každých šest měsíců, stejně jako dospělí.

Zuby dětí je důležité důsledně čistit již od jejich prořezání.  V případě nečištění  vzniká riziko zubního kazu.  Každodenní rutina je důležitá, aby si dítě na čištění zubů zvyklo a považovalo je za automatické.  Později si dítě může čistit zuby samo, ale přibližně do osmého roku života by měli chrup dočišťovat rodiče. Důležité je také používání mezizubních kartáčků od doby, kdy se uzavřou mezizubní prostory.

V rámci dětské preventivní prohlídky na naší klinice se zaměřujeme na dobré prořezávání zubů, správný vývoj čelistí, zlozvyky a včasné nalezení případných defektů. Po uzavření mezizubních mezer zhotovujeme i malé rentgenologické vyšetření zaměřené na včasné vyhledání mezizubních kazů. Ty jsou totiž na povrchu zubů okem pozorovatelné až v pozdějším stádiu. Přibližně v osmi letech zhotovujeme i první snímek OPG, na němž jsou vidět obě čelisti včetně zárodků stálých zubů.

Případné abnormality či kazy a jejich komplikace tak řešíme co nejdříve. Zachování dočasných zubů je důležité hlavně pro prevenci ortodontických anomálií a správný růst čelistí, ale také z funkčních a psychologických důvodů. Oproti tomu zanedbání zubního kazu může vést k poškození zárodku stálého zubu, velkým bolestem a vytvoření strachu dítěte ze zubního lékaře.

Aby bylo ošetření úspěšné, velmi záleží na spolupráci a ochotě nejen dětí samotných, ale i Vás rodičů. Proto je vhodné, aby bylo dítě na ošetření dostatečně připraveno. Rodiče mají doma nacvičovat otevírání úst, počítání zubů apod. Rozhodně by nikdo neměl ošetřením dítě strašit („Když si nebudeš čistit zuby, budou se muset vrtat a bude to bolet!“, „Neboj se, to zvládneš!“, „Mě to naposledy u zubaře také bolelo, ale zvládla jsem to!“). Ideální je předkládat dítěti návštěvu zubního lékaře jako věc zcela samozřejmou. Zkrátka je potřeba ji absolvovat. Naše klinika disponuje lékařkami s vlastními dětmi, díky čemuž mají k dětem blízký vztah.

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince