Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Korunky pro krále i princezny


Korunka je umělá estetická a funkční náhrada poškozeného zubu. Nasazuje se na obroušený pahýl ošetřovaného zubu, který kryje ze všech stran. Korunka se používá v případech poškození zubu způsobené úrazem, kazem nebo po endodontickém ošetření a to pokud je poškození tak rozsáhlé, že již nejde řešit výplní (plombou). Jedná se o nejčastější protetický výrobek používaný v zubních ordinacích.

Jak se to dělá?

Pro zajištění dlouhé životnosti korunky je potřebný náročný pracovní postup. Nejdříve našim klientům aplikujeme lokální anestezii. Dále poškozený zub obrousíme na pahýl s přesným schůdkovým zakončením. Následně zhotovíme precizní otisk zubu jako model pro výrobu korunky v zubní laboratoři. Do laboratoře odesíláme s otiskem pahýlu také pečlivě vybranou barvu ze vzorníku, v které má být náhrada zubu zhotovena. Na závěr první návštěvy vytvoříme klientům provizorní pryskyřičnou korunku na nezbytný čas nutný pro výrobu definitivní náhrady. Při následné návštěvě provizorní korunku sejmeme a příslušným postupem připevníme korunku stálou.  Naši klienti mohou volit mezi celokeramickou nebo metalokeramickou (kovové jádro s keramickým vnějším pláštěm). Celokeramické korunky jsou estetičtější, ale dražší. Metalokeramické jsou levnější, ale méně estetické.

Často používanou alternativou korunek při menším poškození zubu mohou být inlaye, onlaye nebo overlaye. Používají se v zadních částech chrupu, a to nejčastěji po endodontickém ošetření. Tyto protetické práce nepřekrývají celý zub včetně stran, ale v různém rozsahu jen žvýkací plochu. Chrání tak  dostatečně oslabený zub před frakturou, ale zároveň maximálně šetří vlastní tvrdé zubní tkáně.  Tyto náhrady jsou většinou celokeramické, tudíž je i estetika na vysoké úrovni.

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince