Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Neprolévejte krev zbytečně - parodontologie


Krvácí Vám dásně když si čistíte zuby, nebo když kousnete do jablka? Nezoufejte, neumíráte. Důvod k obavám zde ale je.

Pojďte si přečíst co se s tím dá dělat.

Parodontopatie je obecný tremín pro onemocnění dásní a tvoří širokou skupinu postižení tkání závěsného aparátu zubu. Mezi tyto tkáně patří dáseň, závěsné vazy a kostní lůžko v okolí kořene zubu. Parodontopatie se dělí na zánětlivé a nezánětlivé. Jednou či druhou formou bohužel trpí téměř 100% populace. Pod pojmem zánětlivá parodontopatie se skrývají především gingivitida postihující velkou část populace a parodontitida (laicky paradentóza nebo paradontóza), kterou trpí přes 30% lidí starších 35let. Zachováním a léčbou tkání zajišťujících ukotvení zubu v čelisti, tedy léčbou parodontopatie, se zabývá parodontologie.

Hlavní příčinou onemocnění parodontu je působení bakterií v dutině ústní, které se  usazují na zubech ve formě mikrobiálního plaku. Tento plak vyvolává zánět dásní.  Neléčený zánět dásní postupuje hlouběji a postihuje kostěné lůžko a závěsný aparát zubu. V konečném důsledku dochází k úbytku kosti, zub se může začít viklat, a pokud se parodontitida neléčí, končí ztrátou jinak zdravého a funkčního zubu.

Hlavním důvodem onemocnění paradontitidou je tedy špatná ústní hygiena. Mezi další důvody patří zubní kámen, stres, další onemocnění, užívané léky, ortodontické vady, kouření, abnonormality, dýchání ústy, kvalita a množství slin, nevyhovující výplně, korunky a protézy, dědičné dispozice.

Chronická parodontitida může být bohužel příčinou jiných závažných onemocnění. Jako zdroj infekce může vyvolávat záněty v celém organismu, může znamenat vyšší výskyt infarktů myokardu, nebo třeba centrálních mozkových příhod.

Léčba parodontitidy je dlouhodobý a složitý proces. Předcházení onemocnění a jeho léčba spočívá v dokonalém odstraňování zubního plaku, tzn. důsledné, provádění správné ústní hygieny. Té se dosáhne kombinací správného domácího čištění zubů a návštěvy zubní hygienistky minimálně dvakrát ročně. Náš zubní lékař nebo dentální hygienistka Vám provede ordinační vyčištění zubů, při němž Vám odstraní i zubní kámen, čímž se zlepší možnosti dokonalého odstraňování zubního povlaku v domácích podmínkách. Dále Vás naučí správnou techniku čištění zubů se všemi k tomu potřebnými zubními kartáčky a pomůckami. Zásadní je Vaše spolupráce při léčbě a to zejména v oblasti dokonalého provádění ústní hygieny zahrnující čištění zubů správnou technikou, čištění prostorů mezi zuby mezizubními kartáčky, zubní nití a zanechání kouření atd.

U akutních forem onemocnění, kde je žádoucí velmi rychlé potlačení projevů zánětu dásně, využíváme jako podpůrný prostředek i léčebné výplachy úst roztoky s obsahem chlorhexidinu. Základním úkonem v boji se zánětem dásní však vždy zůstane mechanické odstranění mikrobiálního povlaku pomocí vhodných pomůcek a použitím správné techniky čištění.  Vše ostatní jako jsou ústní vody, zubní pasty a masážní roztoky určené k léčbě zánětu dásní mají pouze omezený a pomocný účinek a samy o sobě bez mechanického odstranění plaku nikoho zánětu dásní nezbaví.  

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince