Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Ošetření zubního kazu, estetické plomby


Ošetření zubního kazu je pravděpodobně nejčastější zubařský výkon. Zubní kaz se nevyhýbá ani filmovým hvězdám. Může vzniknout ve zdravém zubu, ale i pod či podél dříve zhotovené výplně.

Co s ním?

Před zahájením léčby kazu používáme lokální anestezii, která zajistí, že je samotné vrtání a broušení zubu zcela bezbolestné. Následně aplikujeme takzvaný „kofferdam“, tedy gumovou blánu, jež chrání klienta při vrtání před proudem vody a kousky uvolňujících se amalgámových výplní. Hlavní význam však má v zajištění suchého pracovního prostředí nezbytného při zhotovení kvalitní výplně. Bez zajištění úplného sucho v oblasti ošetření není možné zajistit správnou funkčnost výplně.

Dalším krokem je samotná preparace. Při ní odstraňujeme části zubu s kazem nebo původní nevyhovující výplně a následně veškeré zbytky kazivých části. Kontrolu preparace provádíme pomocí karies detektoru, což je látka barvící pouze kazivé tkáně. Ujistíme se tak o tom, že jsme skutečně odstranili veškerý přítomný kaz.

Na závěr ošetření je vyvrtaný zub vyplněn. Výplň si můžete zvolit amalgámovou (sivě-černou), skloinomerní (bílou méně estetickou) nebo fotokompozitní (bílou vysoce estetickou) v barvě zubu.  Našim klientům důrazně doporučujeme zhotovení fotokompozitní výplně – tzv. „bílé plomby“, která se se zubem pojí tzv. adhezivními systémy. Oproti amalgámovým výplním mají bíle fotokompozitní plomby řadu výhod. Díky nim je možné omezit vrtání zubu, neboť není potřeba vytvářet speciální tvar kavity, která by byla zapotřebí k udržení amalgámové výplně. Téměř se na nich nedrží zubní plak, jsou nedráždivé (inertní) a neobsahují proti amalgámovým jedovatou rtuť. Nezanedbatelnou výhodou je nerozeznatelnost od vlastních zubů. Výplň modelujeme tak, aby nepřekážela ve skusu, a následně její povrch pečlivě vyleštíme.

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince