Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Stomatochirurgie


Stomatologická chirurgie se zabývá především extrakcemi zubů moudrosti a zubů, které jsou natolik poškozeny, například kazem, úrazem či zánětem, že je nelze zachránit.

Když už to jinak nejde - trhání zubů


K extrakci (vytržení) zubu přistupujeme jen v krajních případech a to tehdy, pokud je zub natolik poškozen kazem, že jej již nelze spolehlivě zrekonstruovat, v pozdních fázích parodontitidy nebo z ortodontických důvodů.

Jak na to aby zub nebolel.

Jednoduchá extrakce

Pokud je zub prořezán do ústní dutiny, a jeho vytržení nic nekomplikuje, jedná se o jednoduchou extrakci.

Samotné vytržení zubu je u nás díky kvalitní lokální anestezii zcela bezbolestné. Po extrakci zubu nedoporučujeme kouřit, pít alkohol, nebo provádět zvýšenou fyzickou aktivitu. Ránu je dobré nevyplachovat, ani z ní nevysávat krev. Oblast doporučujeme ledovat, jíst zmrzlinu nebo jiné měkké, chladné a nedrobivé potraviny bez zrníček.

 

Chirurgická extrakce

Jedná se o vytržení zubu s nutností použití více invazivních přístupů. K chirurgické extrakci přistupujeme v případě neprořezaných nebo částečně prořezaných zubů, dále pokud jsou zuby v takovém stavu, že je není možno vytrhnout vcelku, při vzniku komplikací v podobě zalomení špičky kořene nebo spojení s čelistní dutinou. K chirurgické extrakci se používají speciální nástroje v podobě fréz, skalpelů a šicích materiálů. Ve složitějších případech se chirurgická extrakce provádí v anestézii, nebo i v narkóze na specializovaných pracovištích stomatochirurgie.

Nejčastějším důvodem užití chirurgické extrakce je trhání zubů moudrosti, které by klasickým způsobem (jednoduchá extrakce) nešly vytrhnout. V důsledku vývoje dochází k postupnému zmenšování čelistí, ale velikost zubů se bohužel nemění. Zuby moudrosti se tak již často nemají možnost prořezat do správné pozice. Zuby se mohou prořezávat k tvářím a způsobovat pohmožděniny, nebo se prořezávají jen částečně. V důsledku nesprávné polohy stoliček se v jejich okolí, které nelze spolehlivě vyčistit, kumuluje plak a potrava, což způsobuje kaz či zánět dásně.  V nemalém množství případů zůstávají osmičky neprořezané v kosti a poškozují tak kořen sousedního zubu.

Obecně lze říci, že pokud jsou zuby moudrosti správně zařazené v zubním oblouku a je možné prostor mezi nimi a jejich sousedy čistit mezizubními kartáčky, ponechávají se na místě. Pokud jsou však v nevhodném postavení, které může způsobit poškození sousedního zubu nebo hrozí jakékoliv komplikace v důsledku ztíženého čistění, je vhodnější je včas extrahovat.

 

Mnohočetné chirurgické extrakce

Pokud k tomu není vážný důvod, moc se s tím nepáráme a provedeme Vám ostranění zubů poškozených kazem, parodontopatií atd. najednou při jedné návštěvě. Například Vám vytrhneme najednou čtyři osmičky a máte napořád klid J Výhodou takového zákroku pro Vás je úspora času a stresu, celkově méně anestetik, méně analgetik. Při nutných opatřeních ohledně chronické medikace není třeba opakovaných změn léků, dávkování, spec. přípravy apod. Součástí výkonu je ohlazení kostních okrajů, excize všech paradentálních chobotů a sutura rány "en bloc", což zlepšuje hojení rány a vytváří lepší podmínky pro budoucí zubní náhradu.

Resekce kořenového hrotu, exstirpace kostních cyst


Resekcí kořenového hrotu je myšleno odstranění špičky kořene zubu, kterou není z nějakého důvodu možné dostatečně endodonticky ošetřit. Při současné kvalitní endodontické léčbě je potřeba tohoto výkonu malá. Výkon neprovádíme v situacích, kdy ještě nebyly vyčerpány možnosti ortográdního endodontického ošetření kořene.

Z čelistních cyst jsou nejčastější cysty kořenové, které mají infekční původ v neošetřeném či nedostatečně ošetřeném kořenovém zubním kanálku. Pro dlouhodobě úspěšné ošetření je třeba, aby byl tento zub předem kvalitně endodonticky ošetřený. V opačném případě je nutné jej vytrhnout. Není možné chirurgicky ošetřit cystu a ponechat infekci v zubu.
Další častou kostní cystou je cysta folikulární, nejčastěji v rámci nedostatečně prořezaného zubu moudrosti. Tato cysta se odstraňuje spolu se zubem moudrosti.

Neléčené cysty se během let pozvolna zvětšují, roztlačují kořeny zubů, oslabují čelist, která je pak náchylnější ke zlomení. Cysty mohou zhnisat a vzácně se mohou maligně transformovat. Je tedy nezbytné jejich odstranění.

Při chirurgickém ošetření kostních cyst pacientům odstraníme cystický vak. Materiál cystického vaku odesíláme k bioptickému vyšetření.

Někdy je vhodné provést tzv. dekompresi cysty pomocí fenestrace.  Účelem je zmenšení tlaku cysty na okolní tkáně čehož výsledkem je zmenšení cysty a tím menší radikalita a větší bezpečnost  následného výkonu odstraňování cysty s ohledem na sousední zuby a anatomické struktury.

Nezřídka se bohužel stává, že cysta roste dlouhodobě bez jakýchkoliv symtomů a odhalena je  až náhodně při rtg vyšetření. Takové cysty mohou dorůst značných rozměrů a jejich odstranění je spojeno s vyššími riziky krvácení či zlomení čelisti. V takových případech je lépe zákrok provést v celkové narkóze při hospitalizaci na oddělení čelistní chirurgie.

Aby protetická náhrada seděla jak má


K zajištění vhodných podmínek pro dobré "sezení" zubní protézy provádíme preprotetickou chirurgii měkkých a tvrdých tkáních dutiny ústní. Před érou implantátů byla jedinou a poslední možností, jak takového stavu dosáhnout, nicméně i dnes si zachovává své místo.

Nejčastější výkony preprotetické chirurgie jsou: ohlazení nerovností dásňového výběžku (egalizace) , snesení kostěnných výrůstků (torus palatinus / mandibularis), odstranění vlajícího hřebene a fisurálních granulomů, zrušení nepříznivého úponu slizničních řas (frenul), prohloubení ústní předsíně (vestibuloplastika) případně spojená s odběrem a fixací patrového slizničního štěpu.

Odstranění menších slizničních útvarů


Rutinně odstraňujeme drobné nezhoubné nádorky (fibromy, papilomy, lipomy, hemangiomy, ..) a cysty (nejč. mukokély) dutiny ústní.

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince