Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Když už to jinak nejde - trhání zubů


K extrakci (vytržení) zubu přistupujeme jen v krajních případech a to tehdy, pokud je zub natolik poškozen kazem, že jej již nelze spolehlivě zrekonstruovat, v pozdních fázích parodontitidy nebo z ortodontických důvodů.

Jak na to aby zub nebolel.

Jednoduchá extrakce

Pokud je zub prořezán do ústní dutiny, a jeho vytržení nic nekomplikuje, jedná se o jednoduchou extrakci.

Samotné vytržení zubu je u nás díky kvalitní lokální anestezii zcela bezbolestné. Po extrakci zubu nedoporučujeme kouřit, pít alkohol, nebo provádět zvýšenou fyzickou aktivitu. Ránu je dobré nevyplachovat, ani z ní nevysávat krev. Oblast doporučujeme ledovat, jíst zmrzlinu nebo jiné měkké, chladné a nedrobivé potraviny bez zrníček.

 

Chirurgická extrakce

Jedná se o vytržení zubu s nutností použití více invazivních přístupů. K chirurgické extrakci přistupujeme v případě neprořezaných nebo částečně prořezaných zubů, dále pokud jsou zuby v takovém stavu, že je není možno vytrhnout vcelku, při vzniku komplikací v podobě zalomení špičky kořene nebo spojení s čelistní dutinou. K chirurgické extrakci se používají speciální nástroje v podobě fréz, skalpelů a šicích materiálů. Ve složitějších případech se chirurgická extrakce provádí v anestézii, nebo i v narkóze na specializovaných pracovištích stomatochirurgie.

Nejčastějším důvodem užití chirurgické extrakce je trhání zubů moudrosti, které by klasickým způsobem (jednoduchá extrakce) nešly vytrhnout. V důsledku vývoje dochází k postupnému zmenšování čelistí, ale velikost zubů se bohužel nemění. Zuby moudrosti se tak již často nemají možnost prořezat do správné pozice. Zuby se mohou prořezávat k tvářím a způsobovat pohmožděniny, nebo se prořezávají jen částečně. V důsledku nesprávné polohy stoliček se v jejich okolí, které nelze spolehlivě vyčistit, kumuluje plak a potrava, což způsobuje kaz či zánět dásně.  V nemalém množství případů zůstávají osmičky neprořezané v kosti a poškozují tak kořen sousedního zubu.

Obecně lze říci, že pokud jsou zuby moudrosti správně zařazené v zubním oblouku a je možné prostor mezi nimi a jejich sousedy čistit mezizubními kartáčky, ponechávají se na místě. Pokud jsou však v nevhodném postavení, které může způsobit poškození sousedního zubu nebo hrozí jakékoliv komplikace v důsledku ztíženého čistění, je vhodnější je včas extrahovat.

 

Mnohočetné chirurgické extrakce

Pokud k tomu není vážný důvod, moc se s tím nepáráme a provedeme Vám ostranění zubů poškozených kazem, parodontopatií atd. najednou při jedné návštěvě. Například Vám vytrhneme najednou čtyři osmičky a máte napořád klid J Výhodou takového zákroku pro Vás je úspora času a stresu, celkově méně anestetik, méně analgetik. Při nutných opatřeních ohledně chronické medikace není třeba opakovaných změn léků, dávkování, spec. přípravy apod. Součástí výkonu je ohlazení kostních okrajů, excize všech paradentálních chobotů a sutura rány "en bloc", což zlepšuje hojení rány a vytváří lepší podmínky pro budoucí zubní náhradu.

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince