Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie pro účely analýzy, personalizace obsahu a reklam. Více informací

Resekce kořenového hrotu, exstirpace kostních cyst


Resekcí kořenového hrotu je myšleno odstranění špičky kořene zubu, kterou není z nějakého důvodu možné dostatečně endodonticky ošetřit. Při současné kvalitní endodontické léčbě je potřeba tohoto výkonu malá. Výkon neprovádíme v situacích, kdy ještě nebyly vyčerpány možnosti ortográdního endodontického ošetření kořene.

Z čelistních cyst jsou nejčastější cysty kořenové, které mají infekční původ v neošetřeném či nedostatečně ošetřeném kořenovém zubním kanálku. Pro dlouhodobě úspěšné ošetření je třeba, aby byl tento zub předem kvalitně endodonticky ošetřený. V opačném případě je nutné jej vytrhnout. Není možné chirurgicky ošetřit cystu a ponechat infekci v zubu.
Další častou kostní cystou je cysta folikulární, nejčastěji v rámci nedostatečně prořezaného zubu moudrosti. Tato cysta se odstraňuje spolu se zubem moudrosti.

Neléčené cysty se během let pozvolna zvětšují, roztlačují kořeny zubů, oslabují čelist, která je pak náchylnější ke zlomení. Cysty mohou zhnisat a vzácně se mohou maligně transformovat. Je tedy nezbytné jejich odstranění.

Při chirurgickém ošetření kostních cyst pacientům odstraníme cystický vak. Materiál cystického vaku odesíláme k bioptickému vyšetření.

Někdy je vhodné provést tzv. dekompresi cysty pomocí fenestrace.  Účelem je zmenšení tlaku cysty na okolní tkáně čehož výsledkem je zmenšení cysty a tím menší radikalita a větší bezpečnost  následného výkonu odstraňování cysty s ohledem na sousední zuby a anatomické struktury.

Nezřídka se bohužel stává, že cysta roste dlouhodobě bez jakýchkoliv symtomů a odhalena je  až náhodně při rtg vyšetření. Takové cysty mohou dorůst značných rozměrů a jejich odstranění je spojeno s vyššími riziky krvácení či zlomení čelisti. V takových případech je lépe zákrok provést v celkové narkóze při hospitalizaci na oddělení čelistní chirurgie.

Užijte si péči jako filmová hvězda

Existuje pár pádných důvodů, proč hledat nejlepšího zubaře v Brně u nás v EsteDentu a nechodit už jinam.

Více informací o službách
Vytvořil a spravuje Jan Vince